Gold Key Service Award

 

Since 1961, the United Way has recognized community leaders and volunteers for the impact that they have made on the Stark County community. The Gold Key Award recognizes those volunteers who have continually demonstrated the highest degree of personal dedication and service in a voluntary capacity to the United Way and/or community partners.

Thank you! Nominations are now closed.

This year, awards were presented during United Way's 91st Annual Meeting celebration on April 9, 2014. Congratulations to Patricia Gramoy and Jim Griffith, 2014 Gold Key winners!

Patricia Gramoy Jim Griffith

 

Previous Gold Key winners:

2013
Erine Bodo
Nadine McIllwain-Massey

2012
Elizabeth Engels
Gayle Taylor

2011
William R. Cook
Dr. John Humphrey and Dr. Kellie Johnson
Lou Serapiglia

2010
James Edwards
Dr. Mona Shay
Mack Smith

2009
Judge Mike Howard
Carmela Lioi

2008
Vera M. Burton
Ken Douglas

2007
Nancy Gessner
Nancy Pryce

2006
Robert & Linda DeHoff
Paul Feaser
Robert Hunter, Jr.

2005
George Lemon
Steve Fettman

2004
Michael Gill
Ramon Martinez
Dr. John L. Ewing, Jr.

2003
Sally Efremoff
Bob Pattison
Jim Pennetti

2001
Suzanna Circle Women 
Rick DeHeer

2000
Nancy Stewart
Ann Everetts
Neil Genshaft

1999
Candy Wallace
Nan Johnston
Lou Capaldi

1998
Rabbi John Spitzer
Robert Johnson
Hortense Bobbitt

1997
Fredricka Hastings
Charlotte Greenwald
Cleo Lucas

1996
Catherine Willaman
Victoria Conley
Eileen Botchvaroff
George Botchvaroff

1995
The Repository
WHBC

1994
Carla Joseph
Leonard Wallace
David Wirsching

1993
Nancy Boylan
Al Glossbrenner
Roberta Zollinger
 
1992
Sheila Markley
Joy Timken
Matt Mitchell

1991
Tom Jakmides
Lucretia Alfani
Doug Worth

1990
Betty Ebert
Robert Rownd 
Nancy McPeek

1989
William Belden, Jr.
Joseph Niamtu 

1988
Eugene DeChellis
John Gasper
Nancy Merrill

1987
Henry J. Ebert
Diane Stevens-Robinson 
Ed Witmer

1986
Theodore V. Boyd
Mrs. Hazel Aukerman  
Wayne Schrader

1985
John D. Jolliffe
Mrs. George R. Mercer
William L. Hunter

1984
Mrs. Joseph S. Guenther
James A. Bower
William T. Luntz

1983
Mrs. R.L. Hammond
Robert W. Waldorf
Franklin T. Dannemiller 

1982
Mrs. Herbert Fisher
James A. Conley
W.W. Steele, Jr.

1981
Mrs. Walter Kobbe
Thomas Schauer
Richard Gulling

1980
Joseph S. Hoover
Mrs. James Niffenegger  
Carl R. Lothamer

1979
Norman E. Jackson
Mrs. Frank Schirack
William L. Wilson

1978
Dr. Robert L. Graham
Mrs. Leland Cope
Warren G. Smith

1977
Sheldon W. Fantle
Mrs. Leonard Narens
Edward H. Harter

1976
Harry Mestel

1975
Mrs. Edward Wilkof
Dr. Guy R. Taylor

1974
Mrs. A.R. Fries
George Wern
Jacob H. Soehnlen 

1973
Mrs. Mark Herbst
William Towell
John F. Strayer

1972
50th Anniversary – Salute to
Past Campaign Chairs

1971
Dr. Thomas Hoover
Mrs. Paul Noon

1970
V.J. Lajeunesse  
Jeannette Riddle
William Frease
Joe Shorr

1969
Mr. & Mrs. W.R. Timken, Sr.

1968
William H. Belden
George L. Deal
Mrs. Katherine Claybourne

1967
Herbert Fisher
Mrs. Ralph McFadden
Mrs. Louise J. Rose

1966
Ben Dreyer
Mrs. Huber J. Snyder

1965
Mrs. Harley J. Urbach  

1964
R.L. Cunningham
E. Robert Schellhase 
William K. Riemenschneider

1963
Dr. Ralph Ramsayer
Austin Andrews
Richard Parker

1962
Edgar Jones
Basil Thurin
Smith Wildman

1961
Mrs. Raymond L. Hooper
Michael McCann
Mrs. Harry C. Frank